ceramic enamels header

صنعت معماری

 interiordesign

رنگ سرامیکی در مبلمان داخلی  
استفاده از شیشه‌های رنگ شده در طراحی این اجازه را می‌دهد که با استفاده از نورهای طبیعی و مصنوعی، بتوانیم در بازه‌های مختلف زمانی رنگ‌های متفاوتی در محیط داشته باشیم. به طور کلی کاربرد شیشه‌های رنگی در معماری، امکان فضاسازی‌های مختلف را در ارتباط با فعالیت محیط داخلی، هم سو با سلیقه و روحیه ساکنین بوجود می‌اورد.
استفاده از رنگ بر روی شیشه‌ها علاوه بر زیبایی، اثرات روان‌شناختی قابل ملاحظه‌ای هم دارند. در این زمینه می‌توان یکی از شاه نشین‌های خانه طباطبایی‌ها در کاشان را مثال زد که استفاده از شیشه‌های رنگی در پنجره باعث شده است که در بازه‌های متفاوت و با تغییر زاویه خورشید یکی از رنگ‌های پنجره، رنگ غالب اتاق باشد. به عنوان مثال در هنگام ظهر رنگ غالب قرمز است که سبب افزایش اشت‌ها می‌شود. در بعد از ظهر رنگ بنفش غالب می‌شود که سبب فراری دادن حشرات از اتاق می‌شود (به علت اینکه حشرات چشم مرکب دارند) و بدین ترتیب حشرات مانع استراحت بعد از ظهر ساکنین نمی‌شدند. از دیگر نتایج مثبت شیشه‌های رنگی می‌توان به ایجاد احساس آرامش و رفع تنش‌های محیطی اشاره کرد.
شیشه‌های تزئین شده با رنگ در تکنولوژی ذخیره انرژی در ساختمان‌های بلند به صورت شیشه‌ها ی رنگ شده (بادی تینت) که باعث جذب انرژی خورشیدی ویا پیشگیری از تجمع انرژی خورشیدی در ساختمان استفاده می‌شوند. کاربرد این رنگ‌ها به منظور کاهش استفاده از دستگاه‌های خنک کننده، تهویه مطبوع و ذخیره انرژی می‌باشد.
شیشه‌های رنگ شده در طیفهای متنوع در ترکیب با مصالح ساختمانی دیگردر ساختمان استفاده شده و کاربردهای چندگانه را همزمان می‌سر می‌سازد. کاربرد شیشه‌های رنگ شده در معماری داخلی، مانند پلکان داخلی، طبقات و شلف‌های رنگی و سقف‌های کاذب در سرویس‌های بهداشتی، آشپزخانه‌ها و گل خانه‌ها و... محیطی صمیمی و آرام را برای ساکنین مهیا می‌کند.